Tags

Súvisiace príspevky

RSS-testujeme

Inzeraty

Meross chytrý světelný pruh, 10 m LED světelný pruh s proměnlivou barevností možnost úpravy jasu a n [...]

Novy nepoužívaný notebook Screen(s) 15.6” Full HD IPS SlimBezel Processor Intel Core i7-1165G7 Tiger [...]

Na predaj uplne novy zabaleny OPPO Reno7 5G telefón nebol ani raz aktivovaný. Dotyková vzorkovacia f [...]

Mobilmania

Môže najväčšia video streamovacia služba na svete konkurovať Xbox Game Passu alebo PlayStation Plus? [...]

Zákon o čipoch zahŕňa dotácie na podporu výroby mikročipov. [...]

itnews

RSS Error: A feed could not be found at `http://www.itnews.sk/xml/spravy.rss`; the status code is `200` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

SITA

No items.

Engadget

The number of hours streamed and watched across Twitch, YouTube Gaming and Facebook Gaming have drop [...]

It took several months, but you now have access to 1Password's major updates on your phone. The [...]

You no longer have to reach for your Android phone to try Google's learn-to-read tool. Google h [...]

Ford will open up orders for the next wave of F-150 Lightning reservation holders this Thursday, but [...]

In a nondescript warehouse outside of Atlanta, nestled among the office parks and chain restaurants [...]

Android 5.0 L


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/274551/virtual/www/subdom/blog/wp-content/plugins/lightbox-gallery/lightbox-gallery.php on line 564

Google 25 júna 2014 na vývojárskej konferencii Google I / O predstavil pripravovanú novú verziu svojho operačného systému, známu doteraz pod označením „L“. Jednou zo zásadných noviniek je prakticky kompletný redesign systému aj natívnych aplikácií, označovaný ako „Material“.

Aby vývojári mohli prispôsobiť svoje programy novým dizajnovým trendom, pripravil pre nich Google stránky, na ktorých prezentuje vlastnosti vzhľadu „Material“, k čomu používa zábery faceliftovaných aplikácií. Môžeme si tak urobiť predstavu o tom, akým smerom sa firma vydala.

Počas úvodného podujatia však Google ukázal aj jednu zaujímavú fotografiu. Jedná sa o mapu, kde bodky označujú ľudí, ktorí nepoužívajú smartfón. Veľa ich je hlavne v Afrike, Ázii a Južnej Amerike. Google preto predstavil platformu Android One. Pôjde lacné zariadenia s cenou pod 100 dolárov. V Indii sa jej už na jeseň chytí málo známa spoločnosť Micromax, ktorá ponúkne smartfón s 4,5” displejom, slotom na pamäťovú kartu, dve SIM karty a FM rádiom. Poháňať ho bude čistý Android, na ktorý si distribútori a mobilní operátori budú môcť nahrať ďalšie aplikácie. Tie sa potom používateľom budú aktualizovať automaticky. Neskôr by sa mali pridať ďalší dvaja výrobcovia.

google maps

       
 Jednou z noviniek Androidu L je prepracovaná sekcia systémového nastavenia. Na snímkach môžete vidieť svetlé a tmavé grafické témy, nepredpokladáme však, že by malo byť možné užívateľsky prepínať medzi svetlým a tmavým prostredím systému.

android-l-settings-material-640x284

 

Ani kontakty neunikli zmene vzhľadu v štýle Material. Jednou z noviniek je plávajúce okno s ponukou všetkých akcií, ktoré môžete s daným kontaktom realizovať.

nahlad kontaktov andorid 5.0 L

V týchto okamihoch si nie sme úplne istí, či sa jedná o aplikáciu Fotografie alebo Galéria, ale aj tak môžeme súdiť, že Android L prinesie osvieženie vzhľadu.

android-l-material-gallery-photos

V pokynoch pre vývojárov sa objavili aj zábery aplikácie Google Keep, ktorá však stavia na novom dizajne v podstate od svojich počiatkov, takže tu nenájdeme veľa nového. Zaznamenať môžete nové plávajúce tlačidlo „Compose“.

 

V rámci Google I / O mohli diváci zahliadnuť obrázky inovované aplikáciu Gmail. Ani tej sa nevyhli úpravy v štýle „Material“.

android-l-gmail-material1

 

Ďalšie screenshoty ukazujú natívnu aplikáciu Email, ktorú Google nedávno uvoľnil do Obchodu Play. Vzhľad v podstate kopíruje program Gmail, líšiace sa iba v modro-žltom prevedení.

Pomerne značné zmeny sa odohrávajú v komunikačnej aplikácii Hangouts, kde je evidentné snaha o minimalistické a jednoduché užívateľské rozhranie.

android-l-material-hangouts

Určite ste si všimli, že Klávesnica Google má tmavé a svetlé grafické tému. Je možné, že klávesnica jednoducho mení svoju farbu na základe čo je „pod ňou“, podobne ako klávesnica na iOS.

android-l-google-keyboard-material

Pri prechádzaní návodov objavili redaktori servera Phandroid krátke video novej aplikácie Youtube. Film predstavuje predovšetkým nové prechodové animácie Androidu L.

 

V rámci Google I / O sa návštevníci mohli pozrieť na úvodnú stránku Disk Google a niekoľko screenshotov zobrazenie súborového systému. Ide o celkom štandardné prostredie, ktoré je však dizajnovo čistejší, než aktuálna verzia.

android-l-google-drive-material

 

Ukážkové obrázky Obchodu Google Play boli pochované hlboko v pokynoch pre vývojárov. Zatiaľ ukazujú len celkové farebné schémy, ktoré by Google mohol použiť pre nové verzie týchto aplikácií.

android-l-material-play-store-books

Statický obrázok v tomto prípade veľa nenapovie, avšak na videu sú vidieť efektné animácie pri načítaní stránok, ktoré by mali spríjemniť zážitok pri práci s webovým prehliadačom.

Ani Mapám Google sa nevyhol redesign do štýlu Material, avšak aplikácia pôsobí veľmi podobným dojmom, ako súčasná verzia pre Android 4.4 KitKat. K videniu je napríklad požiadavka na prístup k informáciám o polohe zariadení.

android-l-materia-google-maps

V prípade prehrávania hudby je evidentné oveľa jednoduchšie používateľské rozhranie aktuálna verzia.

Nakoniec sa v celej svojej kráse predstavuje Kalendár Google. Aplikácie pôsobí čistým a uhladeným dojmom, ponúka rad animácií, sprevádzajúcich prechádzanie položiek udalostí, plánovanie akcií ďalšie operácie, ktorými táto aplikácia disponuje.


Android Auto:

Google predstavil aj platformu Android Auto, ktorá by mala konkurovať CarPlay od Apple. Mulitmediálne centrum v prístrojovom paneli dostane schopnosť rozumieť hlasovým pokynom a základnú obrazovku podobnú kartám Google Now. Poslúži ako navigácia s Mapami Google či hudobný prehrávač, dokonca aj s podporou aplikácií ako Pandora alebo Spotify. Zoznam partnerov je naozaj bohatý.


adroid 5.0 L car

Spoločnosť sa opäť pokúsi dostať aj do domácností, tentoraz prostredníctvom Android TV (projekt Google TV zlyhal). Ten ponúkne najmä filmy a obsah z Google Movies, ktorý je už plne dostupný aj na Slovensku. Cez HDMI port však pripojíte aj satelitné prijímače či herné konzoly. Niektoré budúcoročné televízory od Sony, Philipsu a Sharpu ho už budú obsahovať. Ovládať ich bude možné aj prostredníctvom hodiniek s Android Wear.

Kompletná galeria z Android 5.0 L

Zdroj: fony.sk Phandroid